Naturalne sposoby na bezsenność

Akupresura przy bezsenności

Akupresura jest starożytną chińską techniką, która używa nacisku palców aby stymulować naturalne umiejętności uzdrawiania ciała. Może oczyszczać kanały energetyczne, łagodzić napięcie i leczyć choroby. Akupunktura polega na uciskaniu punktów receptorowych znajdujących się w różnym miejscu w ciele człowieka.

Jak odnaleźć receptory?

Oto jak rozpoznać właściwe miejsce: punkty nacisku dają się poznać po tym, że mają zwiększoną wrażliwość, uciśnięcie ich daje uczucie mrowienia, bolesności, lub niewielkiego dyskomfortu.

Delikatnie naciskaj na te punkty używając opuszków palców, możesz wywierać nacisk stały lub wykonywać małe okrężne ruchy przez około jedną minutę. Po przerwie, możesz powtórzyć zmieniając nacisk i przerwy aż poczujesz relaks. Początkujący nie powinni przekraczać 5 minut na jeden punkt.

Trzy proste metody akupresury

Tutaj proponuję trzy proste sposoby, które można zastosować samemu przed zaśnięciem przybierając przy tym wygodną pozycję leżącą, na przykład na boku.


akupresura na bezsenność
Ilustracja 1 brama wewnętrzna - punkt akupresury Ilustracja 2

Sposób 1. Odnajdujemy punkty u nasady oka (Ilustracja 1.)– w miejscach, o które zazwyczaj opierają się okulary. Oba te punkty jednocześnie ściskamy kciukiem i palcem wskazującym. Nie trzeba uciskać mocno, wystarczy tylko trzymać. Nacisk powinien trwać 5 do 10 minut.


Sposób 2. Na przegubie dłoni odnajdujemy receptor zwany Bramą duchową (Ilustracja 2.). Jest zlokalizowany na wewnętrznej stronie nadgarstka na poziomie zmarszczki, w linii z małym palcem. Łatwo go zlokalizować gdyż znajduje się w dołku. Ów dołek należy uciskać dość mocno w taki sposób jakbyś my chcieli rozkruszyć znajdującą się w nim grudkę. Najpierw wykonujemy ucisk na lewą rękę a następnie na prawą. Ucisk tego receptora pomaga uwolnić się od podenerwowania czy podekscytowania, i bezsenności z nim związanej.


Sposób 3. Bardziej pracochłonny sposób polega na dociskaniu każdego z palców kolejno do kciuka. Zaczynamy od palca wskazującego. Każdy dociskamy kolejno przez około 2 sekundy jednocześnie u obu rąk. Gdy dojdziemy do małych palców kontynuujemy docisk w odwrotnej kolejności. Można stosować łącznie z metodą numeryczną.

Jak najefektywniej wykorzystać akupresurę?

Oto kilka ogólnych zaleceń dotyczących stosowania akupresury, nie tylko w przypadku bezsenności.