Naturalne sposoby na bezsenność

Bezsenność alkoholowa

młody mężczyzna pijący koniak nocą

Szukając skutecznych leków na bezsenność, dotknięte nią osoby często wypróbowują wiele dostępnych sposobów począwszy od homeopatii, poprzez leki psychotropowe, skończywszy na stoperach do uszu lub nagraniach relaksacyjnych.

Bezsenni w swoich poszukiwaniach często sięgają także po alkohol. Powszechnie uważa się alkohol za dobry lek na problemy ze snem, gdyż jest on znany ze swoich właściwości rozluźniających. Jednakże w większości przypadków picie nalewek, piwa, wina czy koniaku nie przynosi spodziewanych rezultatów. Alkohol sprawia, że czujemy się senni i zrelaksowani, zatem wierzymy, że pozwoli nam on zasnąć szybko i głęboko, ale to niestety nie prawda.

Pijąc alkohol jedynie odwadniasz swój organizm. Jeśli wypijemy 250 ml wina, to w ciągu najbliższych 2 godzin stracimy co najmniej 500 ml wody wydalonej w postaci moczu. W normalnych warunkach nerki absorbują wodę. Czynią tak pod wpływem hormonu - wazopresyny - wydzielanego w przysadce mózgowej. Alkohol redukuje ilość wazopresyny, pozbawiając tym samym nerki informacji o konieczności absorpcji wody. Woda nie zatrzymywana przepływa do pęcherza, a następnie jest wydalana z organizmu. W efekcie następuje odwodnienie, o ile nie uzupełniamy ubytku wody. [1]

Być może w krótkim czasie po wypiciu wina lub piwa zaśniesz na kilka godzin, ale będziesz mieć niespokojne sny, które sprawią, że nie wypoczniesz należycie.

Sama nazwa "bezsenność alkoholowa" daje do zrozumienia, że alkohol nie może być lekiem na bezsenność a raczej przyczyną problemów ze snem.

Nigdy nie łącz alkoholu z tabletkami nasennymi, jest to niebezpieczne ponieważ oba te składniki mają działanie uspokajające. W połączeniu mogą spowodować, że oddech bardzo się spowolni i ciało stanie się zbyt wiotkie aby przywrócić jego normalny rytm, na skutek tego może nastąpić bezdech. Spowolniony oddech stwarza niebezpieczeństwo, że zapadniesz w śpiączkę z powodu braku tlenu we krwi.

Najlepszym lekiem na bezsenność alkoholową jest po prostu zaprzestanie picia alkoholu. Zamiast picia alkoholu przed zaśnięciem wypij kubek ciepłego mleka lub herbaty ziołowej, o właściwościach relaksujących. Wybierz herbatę rumiankową, z kopru włoskiego, lub melisę.

Pod wpływem ziół lub mleka centralny układ nerwowy wyciszy się i zaśniesz w sposób naturalny, a ponadto sen będzie spokojniejszy i łatwiej będzie zachować jego ciągłość. Zadbaj także o to aby wyeliminować zewnętrzne bodźce pobudzające takie jak światło czy hałas, jeśli trzeba użyj stoperów do uszu i opaski na oczy.

Odwołania

Działanie alkoholu na organizm