Naturalne sposoby na bezsenność

Leczenie kolorami - chromoterapia
dla bezsennych

Co to jest chromoterapia?

Terapia kolorami, inaczej określana jako chromoterapia lub koloroterapia, polega na użyciu kolorów w celu poprawy ogólnego stanu zdrowia oraz leczenia określonych dolegliwości (takich jak zaburzenia snu, ale nie tylko).

Kolor jest właściwością światła, która jest tworzona przez wiele różnych fal energii. Kiedy światło pada na fotoreceptor - komórkę siatkówki oka, jest przetwarzane na impulsy elektryczne. Te impulsy wędrują do mózgu i powodują uwalnianie hormonów. Uwalnianie hormonów w kontrolowanych dawkach może być wykorzystywane do leczenia ciała i umysłu. Określone hormony mogą wywołać w ciele stan, który sprzyja zasypianiu, inne zaś stan, który powoduje bezsenność.

Chromoterapia może być używana do leczenia zarówno bezsenności spowodowanej problemami emocjonalnymi jak i fizycznymi. Terapia ta może polegać na:


Wiele form chromoterapii powinno być stosowanych jedynie pod nadzorem licencjonowanego terapeuty lub lekarza. Jednakże istnieją techniki łatwe i bezpieczne do stosowania we własnym zakresie. Do tych form koloroterapii należą: noszenie ubrań w określonych barwach, otaczanie się zalecanymi kolorami, jedzenie produktów spożywczych o określonym kolorze czy wizualizacja barw.

lampa lawowa
Lampa lawowa
Źródło Licencja CC
lampa światłowodowa
Lampa światłowodowa

Jak stosować chromoterapię w przypadku bezsenności?

Zalecenia ogólne dotyczące oświetlenia

Przede wszystkim unikaj jasnego światła przed położeniem się spać, gdyż jasne światło jest odbierane przez mózg jako sygnał mówiący "jest dzień, musisz być aktywny". Zrezygnuj z korzystania z komputera i telewizji - ekrany są silnym źródłem światła. Jeśli przed snem bierzesz kąpiel możesz na przykład oświetlić łazienkę świecami. Dobrze aby sypialnia była oświetlona słabszą żarówką (nie mocniejszą niż 45 - 60 watową). Nie powinno się używać świec w sypialni, z dwóch powodów: gdy zaśniesz przy świecach i nie kontrolujesz ich, łatwo o pożar, poza tym świece po zgaszeniu mogą wydzielać dym o nieprzyjemnym zapachu. Zadbaj również o nieprzepuszczające światła zasłony lub rolety w sypialni, szczególnie jeśli w twojej okolicy jest mocne oświetlenie uliczne. Można także użyć opaski na oczy.

Możesz ułatwić sobie wyregulowanie cyklu dzień-noc jeśli w godzinach aktywności będziesz przebywał w jasnym oświetleniu. W dzień nie uinikaj słońca, dobrze jest wychodzić na spacery (conajmniej półgodzinne). Naturalne światło dzienne pozwala się szybciej obudzić i dodaje energii. Jeśli pogoda nie sprzyja to doświetlaj pomieszczenia.

Doświadczenia pokazują, że pacjenci cierpiący z powodu stresu i bezsenności doznają szybkiej ulgi przy terapii odcieniami koloru niebieskiego, kolorem turkusowo-niebieskim i purpurowym.

Sposób 1 - błękitne światło

Godzinę przed położeniem się spać spróbuj otoczyć się kojącymi barwami błękitu. Usiądź w zaciemnionym pokoju, gdzie jedynym źródłem światła jest niebieska lampa lawowa lub z włókna światłowodowego. Możesz też zastosować niebieskie oświetlenie w łazience podczas wieczornej kąpieli. Kiedy już położysz się do łóżka, zamknij oczy i wizualizuj obiekty, lub zjawiska, które kojarzą ci się z kolorem błękitnym - niebo, morze, milutki niebieski kocyk….


Sposób 2 - wizualizacja

Połóż się lub usiądź z wyprostowanym kręgosłupem, postaraj się być rozluźniony, nie napinaj mięśni. Oddychaj normalnie w naturalnym rytmie, koncentruj się na oddechu, aż twój umysł oczyści się ze wszystkich myśli. Wzbudź w sobie pozytywne uczucia, wybierz kolor o określonym działaniu terapeutycznym i wizualizuj, że wdychasz powietrze świecące danym kolorem. Kolor wypełnia twój splot słoneczny (pod mostkiem) i rozprzestrzenia się w całym ciele, kolorowe światło wypełnia wszystkie części ciała. Podczas wydechu wizualizuj kolor komplementarny. Każdy z kolorów ma swoją barwę uzupełniającą. W przypadku bezsenności wdychaj kolor niebieski, relaksujący I uspokajający, natomiast wydychaj kolor pomarańczowy, który jest komplementarny do niebieskiego.


Jakie kolory na jakie dolegliwości?

Oczywiście technika wizualizacji jest pomocna nie tylko przy bezsenności. Oto kilka kolorów, które możesz wizualizować w przypadku różnych problemów zdrowotnych i emocjonalnych:

Ważne wskazówki dotyczące praktyki chromoterapii

Jak powstała chromoterapia - kilka faktów historycznych

Kolory były od wieków używane w leczeniu wielu schorzeń. W Indiach praktycy Ajurwedy wierzyli, że określone kolory odpowiadają każdej z siedmiu czakr w ludzkim ciele, czyli centrów energetycznych reprezentujących organy, emocje i aspekty duchowe oraz siłę życia.

W czasach starożytnego Egiptu, budowano solaria ze specjalnie zaprojektowanymi szklanymi soczewkami, które rozpraszały promienie światła słonecznego na kolory spektrum. W drugiej połowie 17 wieku narodziła się nowoczesna teoria kolorów, kiedy to angielski matematyk i filozof Sir Isaac Newton prowadził eksperymenty z pryzmatem i wykazał, że światło jest w istocie mieszaniną kolorów widzialnego spektrum. Jednakże Chromoterapia, jaką znamy dziś narodziła się w drugiej połowie 19 wieku, kiedy to dr Edwin D. Babbitt opublikował książkę pod tytułem "Principles of Light and Color" (ang. Zasady światła i koloru), gdzie opisał jej podstawy. W pracy dr Babbitt sugeruje użycie koloru jako terapii wielu dolegliwości, także związanych ze snem i niepokojem.

W drugiej połowie lat 40 dwudziestego wieku, rosyjski badacz S.V. Krakov przeprowadził serię eksperymentów, w której wyróżnił długości fali świetlnej w spektrum i wykazał ich wpływ na system nerwowy. W tych eksperymentach zaobserwował, że światło czerwone stymulowało gruczoły wydzielające adrenalinę, podnosiło ciśnienie krwi i puls. Natomiast kolor niebieski i biały miał uspokajające i relaksujące działanie. Owoce pracy Karkova są dotąd używane przez wielu praktyków koloroterapii, a wypracowane przez niego metody są wykorzystywane w szczególności w celu łagodzenia stresu i bólu związanego ze stresem.

W ostatnich latach, badania wykazały pozytywny efekt pełnego spectrum światła na sezonowe wahania nastroju i inne formy depresji, co spowodowało zwiększenie zainteresowania koloroterapią na świecie. Coraz większa liczba badaczy interesuje się chromaterapią, jako sposobem na wiele dolegliwości, w tym związanych z bezsennością.