Naturalne sposoby na bezsenność

EFT na bezsenność

Jeśli cierpisz na bezsenność to z pewnością szukasz prostej i niekłopotliwej terapii, która zapewnia trwałe rezultaty - taka jest właśnie EFT (skrót o dang. Emotional Freedom Technique), czyli technika wolności emocjonalnej. EFT oddziałuje na system energetyczny człowieka, niwelując blokady w przepływie energii, które tworzą się kiedy osoba znajduje się w stresowych sytuacjach lub przywołuje je w pamięci. Jeśli twoja bezsenność spowodowana jest natrętnymi myślami, nadmiernym pobudzeniem, stresem, lub gonitwą myśli to z pewnością EFT Ci pomoże.

EFT uwalnia od blokad energetycznych przez technikę zwaną opukiwaniem, która może się na początku wydawać dość niezwykłą, ale jej skuteczność jest potwierdzona naukowo.

Jak można sobie pomóc za pomocą EFT?

Najpierw ustal na jaki typ bezsenności cierpisz poprzez uświadomienie sobie w jakich godzinach pojawia się bezsenność, jak często, czy masz trudności z zaśnięciem, czy też z utrzymaniem ciągłości snu, a może za wcześnie się budzisz? Potem ustal główne przyczyny które powodują twój stres jak np. naglące terminy w pracy, problemy finansowe, traumy z dzieciństwa, niskie poczucie własnej wartości. Następnie spisz na kartce emocje lub problemy, których chcesz się pozbyć aby odzyskać spokojny sen i oceń je pod względem poziomu od 1 do 10. 10 to najwyższa intensywność. Sformułuj afirmacje i zdania przypominające o tych problemach. Powinny one brzmieć podobnie jak te przykładowe zdania:

  • Pomimo tego, że ciągle zamartwiam się, to całkowicie i szczerze akceptuję siebie taką jaka jestem.
  • Mimo, że boję się, iż nie uda mi się zasnąć tej nocy, to kocham i akceptuję siebie.
  • Mimo, że jestem zła na samą siebie, bo zachowałam się dziś niewłaściwie, akceptuję siebie całkowicie i głęboko.
  • Pomimo, że boję się, iż jutro będę niewyspana, będzie mi ciężko wstać do pracy i funkcjonować, to całkowice akceptuję, i kocham siebie.

Powtarzaj swoje sentencje zaczynając od problemów, które najbardziej leżą ci na sercu (najpierw te którym przyporządkowałeś 10) i jednocześnie opukuj opuszkami palców (dwóch: środkowego i wskazującego lub trzech:środkowego wskazującego i serdecznego) określone punkty akupresurowe na ciele - tzw. meridiany (ilustracja 1).

Pracując nad określonym problemem dobrze jest wykonać opukiwanie wszystkich punktów, kolejność jest obojętna. Uderzaj w każdy punkt około 7 razy powtarzając określoną sentencję. Potem powtórz opukiwanie z kolejną sentencją. Punkty akupresurowe najlepiej zilustruje obrazek oraz film poniżej.


punkty akupresurowe w metodzie eft

Ilustracja 1. Meridiany

Meridiany znajdują się symetrycznie po obu stronach ciała, należy je opukiwać równocześnie obiema rękami.

EFT jest obecnie popularną techniką polecaną przez terapeutów w leczeniu bezsenności. Co najważniejsze dostarcza trwałych rezultatów a jej skutki uboczne są pozytywne (akceptacja samego siebie, podniesienie własnej samooceny, lepsze samopoczucie). Technika ta może być łatwo przyswojona i zapamiętana przez każdego a do tego jest kompletnie nieszkodliwa i bezbolesna.