Naturalne sposoby na bezsenność

Medytacja - kilka prostych technik "oczyszczania umysłu"

Medytacja jest znaną od wieków praktyką, która ułatwia skupienie i relaksację. Im bardziej jesteś zrelaksowany kiedy kładziesz się spać, tym większa jest szansa, że szybko zapadniesz w głęboki, regenerujący sen.

Przez praktykę medytacyjną można nabyć umiejętność odcięcia od natrętnych myśli, napięcia, zmartwień. Umiejętność ta jest przydatna nie tylko przed zaśnięciem, ale pozwala zachować tak zwaną "higienę psychiczną" czyli generalnie poczuć się w życiu lepiej i nie zadręczać się niepotrzebnie, zdystansować się do problemów, zobaczyć je z innej perspektywy. Medytacja pozwala osiągnąć stan koncentracji, spokoju wewnętrznego i harmonii z otaczającym nas światem.

Jest wiele technik medytacyjnych wypracowanych w ciągu tysiącleci przez praktyków z różnych kultur i zakątków świata. Każda z tych technik ma wiele odmian i może być adaptowana do Twoich potrzeb. Z myślą o początkujących opisuję tutaj proste techniki medytacji pozwalające osiągnąć stan relaksu i wyciszenia przed snem.

Medytacja na początku może się wydawać trudna. Tak wiele jest myśli, które mogą Cię rozpraszać. Jednakże jeśli będziesz regularnie praktykować techniki medytacyjne jako rytuał przed położeniem się spać, to po pewnym czasie odkryjesz, że możesz osiągnąć stan relaksu i oczyścić umysł już po kilku głębszych oddechach.

Technika 1 - koncentracja na oddechu

Technika 2 - medytacja z obiektem

Znajdź punkt skupienia - obiekt medytacji. Może to być świeca, mandala, mantra, kamień lub nawet dźwięk własnego oddechu.

Niezależnie od tego, jaki jest obiekt twojej koncentracji, celem jest ciągłe skupienie umysłu na tym przedmiocie. Wszystkie inne myśli i czynniki rozpraszające muszą być odsunięte. Jeśli zaczynasz praktykować tę medytację jako rytuał przed położeniem się spać, powinieneś pamiętać, że jest to rodzaj medytacji, który wymaga dużej dyscypliny. Umysł łatwo się rozprasza i tracimy koncentrację. Jednakże kontynuując praktykę medytacji co noc odkryjesz wkrótce, że proces ten staje się coraz łatwiejszy. Być może medytowanie w ciągu 10 - 15 minut przed pójściem spać pomoże ci zasnąć w naturalnie bez stosowania leków.

Technika 3 - medytacja moderowana

Inna forma to medytacja moderowana. Podczas takiej medytacji słuchasz głosu osoby prowadzącej, stosując się do jej instrukcji. Medytacje tego typu często przeprowadzane są przez trenerów na treningach jogi czy relaksacji, ale jeśli nie masz możliwości uczęszczać na zajęcia, lub chcesz praktykować we własnym zakresie można skorzystać z nagrań CD bądź mp3.

Pobierz - Relaksacja MP3 - na bezsenność


Jeśli korzystasz z nagrań to najlepiej będzie jeśli użyjesz słuchawek ponieważ tłumią one w pewnym stopniu dźwięki z otoczenia, które mogą przeszkadzać w skupieniu się. Będziesz potrzebować odtwarzacza CD lub mp3.

Upewnij się, że w odtwarzaczu nie ma innych nagrań poza tymi, relaksacyjnymi. W przeciwnym razie możesz być niemile zaskoczony i brutalnie wyrwany ze snu, kiedy skończy się relaksująca muzyka, a następnym utworem będzie np. "I Feel Good" James'a Brown'a.

Najlepiej praktykować w cichym pokoju, gdzie nie będzie nic rozpraszać Twojej uwagi. Oświetlenie w pomieszczeniu powinno być przyćmione i delikatne. Zwykle głos prowadzący medytację proponuje na początek proste ćwiczenia relaksacyjne, które polegają na głębokim oddychaniu. Kiedy twoje ciało i umysł są zrelaksowane włączasz do gry wyobraźnię wizualizując obrazy i uczucia sugerowane przez prowadzącego.

Najczęściej stosowane wizualizacje to chodzenie po plaży, spacer w pięknej górskiej okolicy, lub zielonym lesie. Moderowane wizualizacje używają twojej wyobraźni aby osiągnąć spokój i relaks. Będziesz prowadzony przez medytacje od początku do końca, przez cały czas czując się spokojnie i błogo. Na rynku można dostać wiele nagrań, jest w czym wybierać. Można także z pomocą komputera z dobrym oprogramowaniem nagrać własne.


Powyższe techniki medytacji pomogą twojemu umysłowi i ciału zrelaksować się. Celem jest to abyś pozbył się wszelkich napięć w ciele, powodujących niepokój, natrętnych myśli i był tak wypoczęty jak to tylko możliwe przed położeniem się spać. Jest wiele innych metod medytacji, można z nimi poeksperymentować i znaleźć to co działa na nas najlepiej.