Informacje i porady Psychologia Zdrowie

Praca nad niezdrowymi emocjami

Bardzo często rządzą człowiekiem, wprowadzają nie lada zmieszanie, wytrącają z równowagi, przyprawiają o ból głowy i bezsenność, gdy zaczyna się analizować ich skutki – mowa o emocjach.
Gdyż to one niejednokrotnie potrafią tak namieszać w życiu człowieka, że gdy opadną najchętniej skryłby się pod ziemię.

Emocje, to termin trudny do zdefiniowania nawet przez tęgie, naukowe umysły. To rodzaj specyficznych uczuć (pozytywnych i negatywnych) tworzących się w umyśle ludzi, nad którymi to uczuciami człowiek nie zawsze potrafi zapanować.

Tylko niewielki procent ludzi potrafi samoistnie kontrolować emocje. Większość z nas swoje emocje manifestuje natychmiast. Gdy owe ujawnianie ich odbywa się w granicach norm, wtedy nie jest to niczym nadzwyczajnym, niestosownym, czy specjalnie zauważalnym przez otoczenie.

Gdy jednak emocje biorą górę nad człowiekiem, wtedy często narażamy się na śmieszność, obmowę ze strony otoczenia, a także na własne złe samopoczucie po głębszej analizie swojego zachowania.

By nie dopuścić do tego, żeby emocje nami rządziły musimy pracować nad ich opanowaniem. Do samodoskonalenia niezbędna jest podstawowa wiedza, o emocjach człowieka.
Praca nad emocjami nie jest łatwym zadaniem, lecz możliwe jest wypracowanie i utrwalenie w sobie pewnych hamulców, które włączając się w odpowiednich momentach życia uratują naszą sytuację.