Naturalne sposoby na bezsenność

Zioła i naturalne preparaty nasenne

Jeśli znasz jakiś wypróbowany przepis ziołowej mieszanki lub innego preparatu na bezsenność, który pomógł zasnąć Tobie bądź komuś bliskiemu, to koniecznie daj znać na adres pawilon75@webpark.pl. Chętnie umieszczę go na swojej stronie.

Mieszanka ziół na bezsenność*

Rp. Liść mielisy(Fol. Melissae)50,0
Ziele marzanki(Hb. Asperulae)50,0
Ziele nostrzyka(Hb. Meliloti)50,0
Ziele serdecznika(Hb. Leonurii)50,0
Korzeń kozłka(Rad. Yalerianae)50,0
Szyszki chmielu(Strob. Lupuli)50,0
Ziele dziurawca(Hb. Hyperki)50,0
Ziele bylicy pospolitej{Hb. Artemisiae)50,0
Kwiat wrzosu(FI. Ericae)50,0
Kwiat pierwiosnka(FI. Primulae)50,0
Kwiat bzu czarnego(FI. Sambuci)50,0

*Mieszanka opracowana przez O. Andrzeja Cz. Klimuszko (OO. Bonifratrzy)
Przepis pochodzi z książki "Zioła czynią cuda" autorstwa Andrzeja Skarżyńskiego

Zioła zmieszać, łyżkę stołową ziół zalać szklanką wrzątku, przykryć na 3 godziny, przecedzić, lekko podgrzać. Pić 3 razy dzienne po szklance, 20 minut przed posiłkiem.

Napar melisowy

1 czubatą łyżkę suszonych i rozdrobnionych liści lub ziela melisy zalewamy szklanką wrzącej wody i pozostawiamy pod przykryciem przez 20-30 minut. Po przecedzeniu pijemy 2-3 razy dziennie pół szklanki naparu, przede wszystkim w stanach ogólnego pobudzenia nerwowego, w nerwicy wegetatywnej, stanach niepokoju i bezsenności.

Wino melisowe

Około 50 g świeżych rozdrobnionych liści zalewamy 1 butelką białego wina półwytrawnego i pozostawiamy w ciemnym miejscu na 3 doby. Po przecedzeniu pijemy 3 razy dziennie po 2-3 łyżki maceratu przed jedzeniem dla pobudzenia trawienia, a także jako łagodny środek uspokajający.

Mieszanka kwiatowa na bezsenność*:

Wrzos 100 g
Kwiat akacji 100 g
Kwiat i owoc głogu 100 g

Każde z tych ziół rozpoczynając od wrzosu pijemy kolejno przez 9 dni 2 razy dziennie po 1 filiżance rano o 9 i wieczorem o 20. Po 27 dniach robimy mieszankę z trzech ziół i pijemy jak wyżej przez 21 dni.

*Przepis pochodzi z książki "Zielska zioła i ziółka" - Wydawnictwo Tower Press 2000, autorstwa Marty Leśnickiej.

Mocna herbata z macierzanki

Działa skutecznie w ostrym zatruciu alkoholowym, usuwa bóle głowy i wraca jasność umysłu, gdy trapi nas bezsenność. Możemy wypić na noc l szklankę herbatki. Mieszankę wykonujemy ze 100 g macierzanki, 20 g kwiatu głogu i 80 g liści melisy. Taką herbatkę możemy pić przez 28 dni, następnie zrobić przerwę 9-dniową i kurację powtórzyć. Wówczas wróci sen i spokój.

Mieszanka z podanej ilości ziół powinna wystarczyć na około miesiąc stosowania, gdy bedziemy stosować dwie łyżeczki mieszanki na szklankę naparu.

Źródło przepisu: j.w.

Poduszeczka rumiankowa

To bardzo dobry sposób na pozbycie się bezsenności i bólu głowy. Przygotowujemy ją następująco: siano łąkowe - 1 kg, kwiat rumianku - 1/2 kg, dokładnie wymieszać i wsypać w poszewkę z podwójnego lnianego płótna. Taka poduszeczka, jeśli będziemy ją często trzepać, może służyć do 9 miesięcy; po tym okresie należy zrobić nową.

Źródło przepisu: j.w.

Napar na bezsenność z czterech ziół

Kozłek lekarski 20g
Krwawnik - kwiat 30g
Bobrek - liść 30g
Mięta pieprzowa 20g
l łyżkę stołową ziół zalać l filiżanką wrzącej wody; po wystygnięciu odwaru podajemy go do picia co wieczór przed snem w ilości l łyżki w filiżance wody. Zioła pić 12 dni - przerwa 7 dni i następnie jeszcze raz przez 12 dni.

Źródło przepisu: j.w.

Zioła leczące bezsenność i nerwowość

Liść jeżyny 30g
Kozłek lekarski 20g
Melisa 20g
Wrzos 15g
Majeranek 15g
Zioła pić jak wyżej, l łyżkę stołową ziół zalać l filiżanką wrzącej wody; po 10-15 minutach naciągania napar ten przecedzamy i pijemy herbatę w ilości l filiżanki około południa i wieczorem. Nie podawać kobietom w ciąży.

Źródło przepisu: j.w.

Gałka muszkatołowa

Znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni ale i w medycynie. Jest ona bardziej popularna w medycynie Wschodu. Stosuje się ją dla łagodzenia, bezsenności i nadpobudliwości, a także zaburzeń oskrzelowych, reumatyzmu i wzdęć. Oto kilka przepisów wykorzsytania gałki muszkatułowej na bezsenność:

Należy jednak uważać, gdyż gałka muszkatołowa używana w nadmiarze ma działanie psychoaktywne (jak narkotyk). Nie należy jej stosować podczas ciąży. Więcej na temat działania gałki muszkatołowej na organizm >>.

Arcydzięgiel

Właściwości lecznicze korzenia arcydzięgla polegają na pobudzaniu wydzielania soków żołądkowych i zmniejszaniu nadmiernej fermentacji w przewodzie pokarmowym. Główny składnik surowca - olejek arcydzięglowy ma działanie uspokajające, a preparaty zawierające olejek wykorzystywane są pomocniczo przy bólach gośćcowych, nerwobólach i zapaleniu korzonków nerwowych.

Najczęściej stosowaną postacią leku jest odwar (1 łyżka stołowa surowca na 1/2 szklanki wody),który pije się po 1/2 szklanki : przed posiłkami - jako środek żołądkowy, po posiłkach - wiatropędny lub przed snem - przy bezsenności. Korzeń arcydzięgla używany jest jako przyprawa do ryb, sałatek i sosów. Stosowany bywa również do wyrobu wódek gatunkowych, miedzy innymi słynnej góralskiej "litworówki". Ogonki liściowe smażone w cukrze służą do przybierania ciast i tortów oraz wchodzą w skład bakalii do keksu.

Źródło przepisu: Piotr Metera Zioła dla wszystkich Copyright by Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych Warszawa 1990

Nervosan

"Nervosan" skład: kozłek lekarski (kłącza), rumianek (kwiat), krwawnik (ziele), mięta (ziele), melisa (ziele). Zawiera zioła o działaniu uspokajającym, przeciwskurczowym i nasennym. Stosowany jest w stanach nadmiernej pobudliwości nerwowej i nadmiernego podniecenia psychicznego, nerwicach układu wegetatywnego, bezsenności, histerii oraz zaburzeniach okresu przekwitania i pokwitania.

Sposób użycia: l łyżka ziół na l szklankę wody (250 ml), zagotować i pić rano (na czczo) i wieczorem, po 2/3 szklanki.

Źródło przepisu: Piotr Metera Zioła dla wszystkich Copyright by Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych Warszawa 1990

Kava (Pieprz metystynowy)

Kava jest to najpopularniejsza używka na wyspach zachodniego Pacyfiku. Choć kava ma lekkie działanie psychoaktywne, nie stwierdzono, by można się od niej uzależnić. Jak wiele używek o działaniu relaksującym, jest zażywana w celu ułatwienia zasypiania. Działanie Kava polega na rozluźnianiu ciała, wyciszeniu , zrelaksowaniu i zmniejszeniu napięcia. Jednakże może mieć negatywne działanie na wątrobę, a zażywana w nadmiarze nawet ją uszkodzić. Dlatego też przed zastosowaniem kava najlepiej skonsultować się z lekarzem. Suplementy diety, które mogą zawierać w swym składzie kava też mogą mieć negatywne działanie na wątrobę.

Chociaż Kava nie rośnie w Polsce, jednak można zakupić preparaty oparte jej bazie. Jako ziołowy supplement diety, należy zażywać jedną kapsułkę kava 1 do 3 razy dziennie w zależności od potrzeby. Codzienne zażywanie nie powinno trwać dłużej niż 4 tygodnie.

Sałata

Oto jak przygotować napar z sałaty na bezsenność: 4-5 liści sałaty gotuj przez 15 minut w litrze wody. Przecedź i osłódź. Pij 2 szklanki dziennie.

Już w starożytności medycy zalecali jeść sałatę na dobry sen. Obecnie znanych jest ponad 200 gatunków sałaty. Niezależnie od rodzaju, sałata: składa się w 93 procentach z wody i jest niskokaloryczna. Ponadto jest źródłem wielu witamin, przede wszystkim witaminy C, beta-karotenu, i witaminy E. Jest również bogata w sole mineralne - potas, fosfor, wapń żelazo, magnes, sód, mangan, kobalt, miedź cynk, fluor oraz jod.

Sałata ze względu na zawartość kwasu foliowego może być spożywana przez kobiety ciężarne, gdyż wpływa korzystnie na system nerwowy płodu. Jedzenie liści sałaty ponadto wspomaga leczenie bolesnych menstruacji, astmy, kamicy moczowej i żółciowej, niestrawności, reumatyzmu, zapalenia pęcherzyka żółciowego cukrzycy i zaparć.
Informuję, że nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za skutki stosowania prezentowanych tutaj metod walki z bezsennością. Wiele z nich wypróbowałam sama, jednakże na każdy organizm mogą działać inaczej.